dodano: 2012-08-02

I przyjmij tę obrączkę jako symbol...

Złote, tytanowe, z diamentami, grawerowane – jakiekolwiek by nie były, obrączki są symbolem miłości i wierności, a także jednym z najbardziej charakterystycznych znaków małżeństwa. Coraz częściej również stają się unikalną biżuterią ozdobną. Ich ceny rozpoczynające się od około 500 zł dochodzą nawet do kilku tysięcy, a wzory, zdobienia i rodzaje wykończenia liczone są w setkach.

Historia ślubnych pierścionków sięga starożytności. Najstarsze odnalezione obrączki wykonane są z żelaza, a Egipcjanie wierzyli, że ich kołowy kształt – nie mający początku ani końca – oznacza wieczną, nieśmiertelną miłość. Zwyczaj wymiany ślubnych pierścionków podczas uroczystości zawierania związku małżeńskiego na dobre przyjął się w państwie rzymskim, a w XIII wieku usankcjonował go kościół. W trakcie wieków sposób noszenia obrączek zmieniał się – raz noszono je na prawej, innym zaś razem na lewej ręce, a bywało i tak, że tylko kobiety przyozdabiały się w ślubne pierścionki. Dziś w Polsce, podobnie jak w Niemczech, Indiach czy Grecji, obrączkę nakłada się zwyczajowo na serdeczny palec prawej ręki, natomiast Anglicy, Brazylijczycy, Amerykanie czy Szwedzi zdobią w ten sposób lewą dłoń. Przez lata zmieniały się też trendy w wyglądzie obrączek – jeszcze do niedawna zupełnie proste i koniecznie z żółtego złota, stopniowo ustępują miejsca innym kruszcom i wyszukanym kamieniom szlachetnym. 

obrączki ślubneTendencje we wzornictwie

Na rynku jubilerskim jest obecnie szeroki wybór obrączek, począwszy od prostych złotych krążków, przez wyszukane, inkrustowane, aż do bogato zdobionych najpiękniejszymi kamieniami. Ich szerokość waha się od 2 do 7 mm. Oczywiście im bardziej niestandardowe materiały i oryginalne wzornictwo, tym cena jest wyższa. Główną konkurencję dla żółtego złota stanowi białe złoto, które jednak jest nieco droższe, najrzadziej, oczywiście ze względu na wysokie koszty, stosowany jest tytan.

Od lat niezmiennym trendem w asortymencie obrączkowym jest grawerowanie. Na wewnętrznej stronie pierścionka najczęściej umieszczane są imiona małżonków i data ślubu, ale bywają też wyznania miłości, krótkie cytaty czy znane tylko zakochanym szyfry (jedna z anegdot mówi nawet o napisie, jaki zamówiła panna młoda na obrączce swojego przyszłego męża: „Jak mnie zdradzisz, to zabiję”). W niektórych zakładach jubilerskich grawerowanie wliczone jest w cenę obrączek.

Narzeczeni mogą samodzielnie wybrać profil pierścionków (płaski, lekko zaokrąglony, okrągły), szerokość, sposób wykończenia powierzchni (polerowana, piaskowana, satynowa), a także wzory. Zresztą w internetowych kreatorach obrączek ślubnych sami dla siebie mogą zaprojektować całkowicie oryginalne pierścionki. Poza tym od kilku sezonów trwa moda na bogate zdobienia. Pary chętnie zamawiają obrączki z biegnącymi równolegle, prostopadle lub skośnie względem obrzeża żłobieniami, półokrągłymi lub asymetrycznymi wzorami, a także przyozdobione kamieniami. Jako kamienie ozdobne najchętniej wybierają brylanty – ze względu na ich urodę, blask, twardość i trwałość. W cenie są też rubiny i szmaragdy oraz cyrkonie. Niezwykle modnymi są również obrączki dwukolorowe – łączące barwy złotą i srebrno-białą, ułożone w najbardziej fantazyjne kształty.

Trzeba jednak przyznać, że wybór obrączek jest coraz mocnej determinowany płcią. Panowie stawiają na prostotę, masywność, płaski profil i matowe, mniej połyskujące i nie załamujące światła, wykończenie powierzchni, panie zaś preferują przykuwające uwagę wzornictwo – finezyjne łączenia kolorów, kamienie, ozdoby w formie fal, przecinków, zwijanych łańcuszków. Dlatego coraz powszechniejszą tendencją jest kupowanie przez narzeczonych znacząco różniących się od siebie obrączek – w tej kwestii kompromis wydaje się niemożliwy.

Zakup obrączek niestety zawsze wiąże się ze sporymi kosztami, jest jednak wyjście, które chętnie stosowali niegdyś nasi rodzice i dziadkowie – pojedyncze złote kolczyki, rozerwane łańcuszki, za małe pierścionki można przetopić na ślubne obrączki. Zyskują wówczas dodatkowo wartość sentymentalną, a pozwalają zaoszczędzić paręset złotych.

Nieważne, czy obrączki będą proste czy wyszukane, liczy się bowiem jedno – by to, co symbolizują, nigdy się nie zdezaktualizowało.

 

AR

najnowsze ogłoszenia w tej kategorii

Proszę czekać - ładowanie treści...